3 jednoduché spôsoby, ako efektívne komunikovať s deťmi (bez zbytočných emócií)

25.09.2021

Komunikácia je jedným z kľúčov k zdravému vzťahu medzi rodičom a dieťaťom. Aj napriek tomu, že doba už značne pokročila, mnoho z nás rodičov ešte používa "komunikačné kanály", tak, ako ich používali naši rodičia voči nám. Nevravím, že je to zlé, každá rodina je iná a má iné predstavy o komunikácií. Priznávam, práve akási potreba inej formy komunikácie s naším 14 ročným synom ma viedla k tomu, aby som oslovil odborníkov a spýtal sa ich na metódy, ako zlepšiť komunikáciu s našim terajším puberťákom. Tu sú ich tipy :

Mgr. E.P (psychologička) : Metóda "Daj nám čas"

Táto metóda je vhodná, keď nechceme konať pod vplyvom emócií a znižuje riziko akéhosi konania v afekte. Ak viete, že sa udialo niečo, napríklad zlá známka v škole, alebo vám dieťa klame, alebo niečo prekvapivé zistíte, sadnite si spolu a skúste dieťaťu v kľude povedať, čo ste sa dozvedeli, alebo čo ste zistili. Viem, reagovať bez emócií bude ťažké, ale skúste to vydržať (priviažte sa o stoličku, prípadne si v duchu opakujte, že ho nepridorazíte), vydržte to, len mu v skratke oznámte, čo vás trápi, alebo čo ste sa dozvedeli a pošlite dieťa jednoducho preč (napríklad do svojej izby, nie z domu) s tým, že pokiaľ ste dvaja, tak mu len jednoducho oznámte, že potrebujete čas a že keď uznáte za vhodné, tak ho zavoláte a vyriešite daný problém. Táto metóda má výhodu, že tak ako vy, aj dieťa má možnosť nad danou situáciou porozmýšľať a viete skrotiť emócie na minimálnu možnú mieru. Nám táto forma komunikácie vyhovuje a vidíme značné zlepšenie jednak reakcií z našej strany, ako aj zo strany nášho adolescenta.

PhDr. M.D., PhD (klinická psychologička) : Metóda 3 dní

Na tento typ rozhovoru treba mať ale nervy zo železa :-). Je to jednoduché, vezmime si opäť nejakú situáciu, z ktorej sa ako rodičia moc netešíte. Zlá známka v škole, chodenie poza školu, alebo čokoľvek, čo nám naše milované dieťa nemieni oznámiť a nám sa to vôbec nepáči. Ak takáto situácia nastane, tak ... Neurobte nič a počkajte 3 -4 dni. Viem, tváriť sa tri dni, keď ste nahnevaní, možno sklamaní, bude zrejme ťažké. Ale keď to za pár dní vytiahnete, verte tomu, prekvapíte nielen seba( že ste to zvládli), ale najmä dieťa, ktoré bude žiť v predstave, že sa nič neudialo. Ten prekvapený výraz stojí za to. A toto prekvapenie je pre dieťa zapamätateľné a uvedomí si, že na jeho správaní vám záleží a jednoducho si nemôže byť nikdy isté, že keď spraví niečo zlé, vy o tom neviete, alebo sa mu to len tak prepečie. Je to akási nadstavba metódy "Daj nám čas" s tým, že pri tejto metóde je dobré vysvetliť, aby s takýmito vecami dieťa prichádzalo samé a vysvetliť mu, že urobiť chybu nie je horšie, ako niečo zatajiť, prípadne klamať.

Amy Morin PhD. (autorka, klinická psychologička so zameraním na deti) : Metóda odkazovača

Túto metódu popisuje autorka v knihe "13 vecí, ktoré psychicky silní rodičia nerobia". Je určená pre rodičov, ktorí majú chuť experimentovať. Na zlepšenie komunikácie si založte zošit. Celé je to založené na tom, že ak je nejaká téma, prípadne odkaz, ktorý chcete komunikovať s Vaším dieťaťom, jednoducho to do zošita napíšete a dieťa si to prečíta. To isté funguje naopak. Sú témy, o ktorých sa obom stranám ťažko rozpráva, alebo sa deti boja to z nejakého dôvodu povedať rodičom do očí. Dohodnite sa, že dieťa môže napísať naozaj čokoľvek a vy mu na to odpíšete a nebudete to riešiť, napríklad zvýšeným hlasom, prípadne inými, "emočne podfarbenými" spôsobmi. To isté platí aj naopak a vy budete do tohto zošita písať odkazy dieťaťu a ono vám na ne bude rovnakou formou odpovedať.

Existuje mnoho možností komunikácie s deťmi. Týmto článkom som sa chcel s vami podeliť o tieto moje "rodičovské zistenia" a budem rád, ak pomôžu aj vám.❤