5 zaujímavých faktov o Paulovi Coelhovi, ktoré ste možno nevedeli.

28.12.2021
zdroj : wsj.com
zdroj : wsj.com

Kto by ho nepoznal. Legenda, ktorej diela si našli milióny priaznivcov po celom svete. Ak si počet jeho diel porovnáme s inými autormi, napísal toho vo svojom živote relatívne málo. Avšak to, že s necelou tridsiatkou kníh sa pohybuje na úrovni cez 200 miliónov predaných kusov hovorí za všetko. Okrem u nás najznámejšieho diela Alchymista, je autorom aj mnohých menej známych, no kvalitných diel o láske a múdrosti, ako sú napríklad "Piata hora", "Alef" a "Na brehu Rio Piedra som si sadla a plakala"

Jeho cesta životom však nebola jednoduchá a sprevádzali ho mnohé obmedzenia, či už vo vlastnej rodine, ale aj prekážky, ktoré ho postretli na jeho životnej púti mimo domova. V nasledujúcich riadkoch nájdete fakty, ktoré o ňom nie sú príliš známe.

1. Miluje Indiu, no nikdy ju nenavštívil.

Ako sa vyjadril, India a jej kultúra bola pre neho podkladom pre nejednu knihu, ktorú napísal. Svoj obdiv vyjadril mnohým indickým básnikom a plánoval dokonca jednu z jeho kníh nazvať "Kde sa strácajú staré stopy" podľa vzoru indického spisovateľa Tagoreho. Nakoniec si to však rozmyslel a kniha dostala názov Hippie.

2. Prvú knihu napísal, keď mal 42 rokov.

No schválne, koľko máte rokov keď čítate tento článok? Je na niečo neskoro? Určite nie. Začať sa dá kedykoľvek. Existuje mnoho príkladov, kedy úspešní ľudia začínali pomerne neskoro. Keď si zoberieme len plukovníka Sandersa a jeho KFC.. Ale nechceme odbáčať. V roku 1986 sa Coelho vydal na viac ako 1000 kilometrov dlhú púť do Santiaga de Compostela (z ktorej vznikla kniha Pútnik z Compostely) a ako sám hovorí pri tejto púti našiel sám seba a zmysel svojho života. Rozhodol sa, že sa stane spisovateľom a bude pomáhať ľuďom na ich duchovnej ceste za osvietením a šťastím. Mal vtedy 42 rokov.

3. Keď bol dieťaťom, rodičia ho dali zavrieť na psychiatriu.

Pred dosiahnutím dvadsiateho roku života sa tam ocitol až tri krát. Jeho rodičia nedokázali pochopiť jeho tvrdenia, že by sa raz chcel stať spisovateľom a tak sa poistili tým, že ho dali riadne vyšetriť psychiatrovi, či náhodou netrpí nejakou duševnou chorobou. "Jednoducho si mysleli, že som psychopat. Ale odpustil som im. Viem, že chceli pre mňa len to najlepšie.", uviedol v jednom zo svojich rozhovorov. Neskôr sa s odstupom času vyjadril, že je možné že je trochu šialený a dokonca verejne zastáva názor, že "trochu šialenstva je dokonca zdravé". Súhlasíme s ním :)

4. Z psychiatrie do väzenia. 

Psychiatria nebola jedinou budovou s mrežami, ktorú Coelho počas svojho života navštívil a istý čas v nej pobudol. V sedemdesiatych rokoch minulého storočia si vybudoval celkom slušnú fanúšikovskú základňu pre svoje revolučné piesne. No u vtedajšej Brazílskej vlády so svojimi textami príliš nepochodil a bol väznený a mučený. Sám opisuje túto skúsenosť ako veľmi traumatizujúcu a hodnotí ju ako jednu z najhorších vo svojom živote. Aj v súvislosti s touto jeho skúsenosťou sa stal neskôr členom mnohých organizácií, ktoré bojujú za práva väzňov v jeho rodnej Brazílií.

5. Knihu začne písať, až keď nájde biele pierko.

Coelho venuje veľkú pozornosť znameniam už od doby písania svojej knihy Alchymista. Novú knihu začne písať až vtedy, keď nájde biele pierko. "To biele pierko ma začalo mátať, keď som začal písať jednu z mojich kníh. Pýtal som sa sám seba: "Napíšem tú knihu?" Nebol som si istý a povedal som, že ak dnes uvidím pierko, idem písať, ak ho neuvidím, nie je to v mojom osude. Našiel som ho a tak som si povedal, že knihu musím napísať. A pri ďalšej knihe som nasledoval rovnaký rituál a potom sa to stalo tradíciou a teraz nemôžem písať, pokiaľ nenájdem biele pierko." Keďže ho život zavial na mnohé kontinenty, svoj rituál upravil a od roku 2005 je jeho znamením nájsť biele pierko v januári nepárneho roku...