Amy Morin - 13 vecí, ktoré psychicky silní rodičia nerobia

02.05.2021

Amy Morin okrem toho, že je psychologička, je spolu s manželom aj profesionálnym rodičom. Ako sama píše, často sa k nim dostávajú do opatery deti, ktoré vykazujú určité problémové správanie. Taktiež pracuje ako výchovná poradkyňa, takže táto téma "Deti a ich výchova" je jej veľmi blízka. Musím však spomenúť aj to, že nemá vlastné deti, takže myslím, že jej pohľad je čisto profesionálny.

Kniha ponúka množstvo situácií, ktoré ako rodičia zažívame pomerne často. Ako nadpis už naznačuje, kniha je rozčlenená na 13 kapitol zameraných na najčastejšie chyby vo výchove. Oceňujem však autorkine kvality, nakoľko z môjho pohľadu obsiahla veľkú časť problematiky výchovy detí.

Taktiež oceňujem, že v každej kapitole sa zamerala na všetky vekové skupiny a pomerne jasne a stručne opisuje správanie detí od ranného obdobia, až po teenagerský vek. Situácie, ktoré opisuje sú situácie priamo z jej praxe, čo je cítiť aj v jednotlivých príbehoch. Autorka poskytuje aj zaujímavé a kreatívne nápady na skvalitnenie rodinného prostredia. Mňa zaujala kapitola o vyjadrovaní pocitov. Veľa detí, a aj dospelých má problém so slovným vyjadrovaním toho, čo cítia. Možným riešením autorka vidí písanie si denníka medzi rodičom a dieťaťom. Toto ma nikdy nenapadlo. Asi to vyskúšam.

Knihu hodnotím pozitívne a myslím, že sa ani nedala napísať na menej ako 300 strán. Odporúčam ju všetkým rodičom. Aj keď by som ju nebral ako príručku správnej výchovy. Skôr si myslím, že každý, kto si kúpi túto knihu si v nej nájde to svoje, čo chce, prípadne potrebuje vo vzťahu voči svojim ratolestiam vyriešiť. Taktiež na konci každej kapitoly poskytuje autorka krátke zhrnutie obsahu kapitoly s krátkym pripomenutím, čo robiť a naopak, čo nerobiť pri výchove detí.

Obľúbený citát :

"Predtým, než sa niečo zlepší, sa zvykne situácia zhoršiť"

O autorke

Amy Morin je úspešná psychologička, koučka a motivačná rečníčka. V živote to však nemala jednoduché. Ako 23 ročnej jej zomrela matka a hneď tri roky na to manžel. Ako sama hovorí, bolo to jej najťažšie obdobie v živote, ale posunulo ju to veľmi vysoko.

Učí ľudí vyťažiť zo seba maximum, aj napriek nepriazni osudu. Venuje sa štúdiom mentálne silných ľudí a študuje, ktoré veci nerobia v porovnaní s inými ľuďmi. Už jej prvú knihu, "Čo mentálne silní ľudia nerobia" zaradil Wall street journal k bestsellerom a objavila sa v knižniciach mnohých fanúšikov tohto typu literatúry.

Pre tento rok chystá Amy aj vydanie novej knihy, "Čo robia mentálne silné deti" na ktorú sa už veľmi tešíme. Mala by v USA vyjsť v Apríli 2021. Popri kariére spisovateľky a psychoterapeutky prednáša na mnohých univerzitám a je častým hosťom prestížnych talkshows. Objavila sa už aj v magazínoch ako napríklad Forbes, alebo Guardian.

Aktívna je aj na sociálnych sieťach, najmä produkovaním svojich vlastných podcastov s názvom Podcast mentálne silných ľudí. Jej vidá na Youtube (obzvlášť video z TEDX z roku 2015) dosahujú stále mimoriadnu sledovanosť.

Oficiálna webstránka : www.amymorinlcsw.com