Brian Tracy - Vybudujte skvelú firmu

26.03.2021

Knihy Briana Tracyho sú vo všeobecnosti považované za základ, akési skriptá medzi titulmi motivačnej literatúry. Táto kniha nie je výnimkou. Jej názov síce hovorí o vybudovaní firmy, ale myslím si, že lepší názov by bol budujte :-). Aj ja som si ju zaobstaral s vedomím, že je to pre začínajúcich podnikateľov, ale po prečítaní ju skôr odporúčam čitateľom, ktorý už svoju firmu majú.

Keďže autor blízko spolupracuje s ekonómom Petrom Druckerom, celá kniha je písaná veľmi jednoducho, s nádychom učebnice. Čiže teoretické poznatky, ktoré sa opierajú o vedomosti a skúsenosti samotného autora a jeho spolupracovníkov. Jednoduchý štýl písania autora, bez zbytočných "omáčok" ponúka základný pohľad na zdravé fungovanie firmy. Jednotlivé návody a pokyny sú skôr všeobecné. Je už potom len na čitateľovi, v akej forme tieto vedomosti aplikuje do praxe a ako ich bude rozvíjať ďalej.

Kniha je rozdelená na 8. kapitol, ktoré sú zamerané jednak na osobnosť majiteľa firmy, ako aj na procesy, ktoré by mali viesť k úspešnému fungovaniu spoločnosti. Veľmi dobre sú vyriešené závery jednotlivých kapitol, kde  autor ponúka vo forme kontrolných otázok čitateľovi možnosť aplikácie jednotlivých poznatkov získaných v kapitolách,  priamo na svoju firmu.

Autor sa opiera aj o aplikáciu svojich poznatkov v jednotlivých svetovo veľmi úspešných spoločnostiach, akými sú napríklad Apple, Amazon, prípadne Zappos. Práve firma Zappos a jej majiteľ je zrejme veľkým obľúbencom Briana Tracyho.

Ak by som to zhrnul, tak táto kniha ponúka "základ" na štart k úspešnému podnikaniu, avšak nešpecializuje sa na žiadnu oblasť. Nazval by som ju aj ako "používateľský manuál pre majiteľa firmy". Dá sa od tejto knihy odpichnúť mnohými smermi, avšak tam už treba ďalej siahnuť po špecializovanej literatúre na danú problematiku.

Obľúbený citát :

"Vašim najcennejším aktívom je Vaša reputácia. Reputácia spoločnosti je to, do akej miery je Vaša spoločnosť známa a ako jej zákazníci veria (prípadne neveria)"

Ľutujeme, ale táto kniha je vypredaná. Nižšie Vám ponúkame iné knihy od autora alebo alternatívy od iných autorov s podobným zameraním. 

O autorovi

Brian Tracy je predseda predstavenstva a CEO spoločnosti Brian Tracy International, ktorá sa špecializuje na školenia jednotlivcov, ale aj zamestnancov veľkých nadnárodných spoločností. Jeho cieľom, ako to sám hovorí je nájsť spôsob, ako dosiahnuť stanovené ciele rýchlejšie a ľahšie. Ako konzultant a rečník už spolupracoval s vyše 1000 rôznymi inštitúciami a na jeho prednáškach sa zúčastnilo už viac, ako 5 miliónov ľudí.

Viac ako 30 rokov sa venuje štúdiu ekonómie, histórie, filozofie a psychológie. Za svoju kariéru spisovateľa sa podieľal ako autor, alebo ako spolu autor na viac ako 70 knižných publikáciách. Veľmi si obľúbil aj formu audiopublikácií, ktorých v jeho podaní vytvoril takmer 300.

Zrejme Brian veľmi rád cestuje. So svojimi seminármi a prednáškami navštívil už viac ako stovku krajín. Plynule hovorí 4 mi svetovými jazykmi. Medzi hlavné témy jeho podujatí patria predajné zručnosti a techniky, určenie cieľov a stratégií a psychológia úspechu.

Oficiálna webstránka : www.briantracy.com