Harriet Lerner - Tanec hnevu

26.04.2021

Po prvých riadkoch knihy som zistil, že autorka ju označuje ako "knihu pre ženy". Tak som rozmýšľal, či sa do čítania aj napriek tomu pustím. Ako vidíte, pustil som sa. :-) A dobre som urobil. Ak môžem autorke oponovať, tak to urobím. Kniha je podľa mňa určená aj pre mužov.

Už samotný názov knihy prezrádza, ako často tancujeme s hnevom jeho ohnivý tanec. Či už tancujeme sólo, párový tanec, alebo dokonca v trojici, nikdy to nie je príjemné. A práve preto vznikla táto kniha. Aby sme tieto tance odtancovali so vztýčenou hlavou a k spokojnosti všetkých tanečníkov.

Obsahom knihy sú kapitoly zamerané na zvládanie kritických situácií, kedy hlavnú úlohu zohráva hnev. Primárne sa autorka zamerala na oblasť rodiny, takže poznatky z nej ocenia najmä ľudia, žijúci v jednej domácnosti so svojimi polovičkami a deťmi. Je fajn, že sa autorka zamerala aj riešenie rozličných situácií v rámci viacerých generácií, kde s narastajúcimi vekovými rozdielmi často narastá priamoúmerne aj napätie a rozdielnosť názorov. 

Oceňujem aj jednoduché grafické znázornenie jednotlivých situácií, ktoré napomáhajú k pochopeniu či už vzniku určitej konfliktnej situácie, alebo jej riešeniu. V záverečnej kapitole autorka ponúka praktické rady, ako zvládať návaly hnevu, ako pozorovať samých seba, keď nás hnev ovládne a aj to, čo vlastne samotný hnev spôsobuje.

Túto knihu odporúčam každému, kto by sa chcel naučiť lepšie zvládať vypäté rodinné situácie. A áno, odporúčam ju rovnako ženám, ako aj mužom 😉

Obľúbený citát : "Je normálne želať si, aby sa niekto zmenil. Je to však veľmi nepravdepodobné, že sa to stane"

Všetky knihy v našej ponuke od Harriet Lerner :

O autorke

Harriet Lerner je celosvetovo uznávanou psychologičkou a autorkou mnohých bestsellerov. Jej knihy sú určené prevažne pre ženy, avšak odporúčam ich prečítať aj mužom. Jej tvorba pomáha ženám po celom svete zvládnuť osobnostné, rodinné, ale aj pracovné problémy.

Je autorkou 12 kníh, ktoré boli vydané v 35 jazykoch. Kniha "Tanec hnevu" bola ocenená ako New York Times bestseller. Je držiteľkou mnohých prestížnych ocenení za jej prínos psychológií a riešeniu problémov žien na celom svete. Často si ju pozývajú na firemné akcie a známe podujatia, ako sú napríklad TEDX, alebo je aj častým hosťom rôznych Talkshows. Pravidelne publikuje články na svojom blogu, ktoré sú prevažne určené, ako inak, pre ženy.

Oficiálna webstránka: www.harrietlerner.com