James R. Doty - Sila v nás

22.03.2021

Keď sa stretne v jednej osobe lekár a talent na písanie kníh, vznikne z toho takáto úžasná kniha. Máloktorý spisovateľ môže skombinovať svoj talent a prax v téme o ktorej píše. Doktorovi Dotymu sa to podarilo dokonale. Kniha je vlastne aj autobiografia autora. 

V knihe opisuje svoj životný príbeh a je rozdelená na dve časti. V prvej časti opisuje autor svoje detstvo a priam magický príbeh o tom, ako bojoval s nepriaznivými podmienkami. Otec alkoholik, brat homosexuál, matka psychicky chorá a on. Pre nás mnohých nepredstaviteľné podmienky, ktoré v chlapcovi vyvolali túžbu ich zmeniť. 

Keď je žiak pripravený, zjaví sa učiteľ. Malý chlapec svoju učiteľku Ruth nachádza v jednom obchode a tá ho pripravuje na život. Dáva mu pocit jedinečnosti a hlavne lásky. Naučí ho základné princípy fungovania sveta a položí základy jeho úspechu v budúcnosti úplne jednoduchým spôsobom. Jeden som vyskúšal a skúšam ho každý večer. Neverili by ste, ako sa dá zaspať za 3 minúty :-)

V druhej časti už opisuje svoju prax v rôznych nemocniciach ako neurochirurg a prináša veľmi príjemným spôsobom poznatky zo svojho pôsobenia. Opisuje aj svoje vzostupy a pády, ktoré mu prinášajú uvedomenie si svojho poslania. Dosiahol a stratil v živote veľmi veľa. Ale napriek všetkému sa z neho stal človek, po ktorom ako dieťa veľmi túžil. A nebolo to o peniazoch...

Táto recenzia by sa kľudne dala napísať aj zo zrniek múdrosti, ktorých je v tejto knihe viac, ako dosť. Moje obľúbené však je :

"Nemožno dôverovať hlasu vo svojej mysli, väčšinu času sa mýli"

O autorovi

James R. Doty je neurochirurg a vysokoškolský pedagóg na prestížnej Stanfordovej univerzite. Je zakladateľom a riaditeľom inštitúcie s veľmi zaujímavým názvom - Centrum pre výskum súcitu a altruizmu (skratka CCARE). Je známy svojím priateľstvom so samotným Dalajlámom. Práve organizácia Jamesa Dotyho CCARE je známa tým, že jej Dalajláma daroval najvyššiu sumu, akou kedy na akýkoľvek projekt prispel. Na oplátku sa stal riaditeľom jeho nadácia DALAI LAMA FUNDATION práve doktor Doty. Jeho aktivity siahajú aj do filantropie, kde sa podieľa najmä na podpore znevýhodnených detí.

V súčasnosti sa doktor Doty venuje výskumu súcitu a altruizmu. Študuje, aký majú vplyv tieto faktory napríklad na imunitný systém človeka, ale aj to, aké postavenie zaujímajú altruizmus a súcit v ekonómií, alebo ako ovplyvňujú správanie ľudí. Ako lekár je držiteľom patentov na mnohé zdravotnícke prístroje, akými sú napríklad elektródy na meranie mozgovej aktivity, alebo špeciálny prístroj na stabilizáciu chrbtice.

Oficiálna webstránka : www.intothemagicshop.com www.jamesrdotymd.com