Jim Collins - Z dobrého skvelé

07.05.2021

Keďže som už dlhšiu dobu nepridával recenzie na tému práca a podnikanie, rozhodol som sa prelúskať túto knihu. Očakával som komplikovanejšiu knihu avšak som ostal milo prekvapený. Je zrozumiteľne a jednoducho napísaná. Žiadne zbytočné omáčky, ani neprehľadné grafy.

Jim Collins zasvätil celý svoj život skúmaním, prečo sú firmy úspešné. Pri tejto knihe to bolo 5 rokov. Čakal som, že v knihe budú spomínané svetoznáme spoločnosti, avšak poznal som akurát Gilette. Žiadne Apple, Samsung, Amazon. Vybrali si kritériá, ktoré tieto spoločnosti nespĺňajú, aj keď sú momentálne svetovou špičkou.

Práve kritériá, ktoré robia z dobrých firiem skvelé prezentuje v tejto knihe. Opisuje, akým spôsobom vybrané spoločnosti predčili, či už očakávania investorov, ale aj ľudí, pohybujúcich sa v oblasti biznisu. Na moje počudovanie celá kniha opisuje 5 jednoduchých pravidiel, ktorých sa pridržiavali "skvelé" firmy. Čakal som jadrovú fyziku, ale podľa autora je návod na skvelé úplne jednoduchý.

Fajn je, že poznatky z tejto knihe je možné uplatniť aj v našich zemepisných šírkach a v akejkoľvek sfére nášho života. Výhodou je, že ich uplatnenie nie je vôbec nákladné. Či už výrazy ako stockdaleov paradox, princíp ježka, kultúra disciplíny, zotrvačník, alebo osudová slučka vyzerajú na prvý pohľad dosť záhadne, sú však úplne jednoduché. Na konci knihy autor odpovedá na otázky svojich čitateľov a uvádza detaily o porovnávaných spoločnostiach.

Obľúbený citát : "Lídri v skvelých spoločnostiach sú tichí, pokorní, skromní, rezervovaní, plachí, veľkorysí, mierni, nenároční, zdržanliví a neveriaci o sebe výstrižkom z novín."

O autorovi

Jim Collins je študent a učiteľ toho, čo robia veľké spoločnosti vynikajúco a poradcom vedúcich osobností známych firiem. Viac ako 25 rokov skúmal a vyhodnocoval, čo robia úspešné spoločnosti inak, ako ostatní a to ho priviedlo k napísaniu svojho bestselleru, ktorý sa pred vo viac ako 10 miliónoch výtlačkov.

Vizionárstvo, odlišnosť, faktory úspechu firiem, ale aj to, čo dokázalo úspešné firmy zničiť nájdete v jeho mnohých úspešných knihách. Je oceneným vedcom Stanfordovej univerzity za jeho prínos podnikaniu a preslávil sa aj založením jeho vlastného "laboratória manažmentu" v Colorade.

Nezameriava sa len na podnikateľský sektor. Veľmi rád spolupracuje aj s verejným sektorom, ako sú rôzne zdravotnícke, vládne a neziskové organizácie, v ktorých pretavuje jeho vedomosti a skúsenosti do úspešných projektov. Časopis Forbes ho označil za 100 najvplyvnejších ľudí v oblasti poradenstva pre firmy.

Oficiálna webstránka : www.jimcollins.com