Každý tretí psychológ odporúča jeho knihy. Tieto ste už čítali?

30.12.2021
Irvin Yalom
Irvin Yalom

Irvin Yalom už od svojho útleho detstva inklinoval ku knihám, keď s nimi trávil čas v ich skromnom byte v jednej z chudobných Washingtonských štvrtí. Syn ruských emigrantov čítal takmer všetko, čo mu prišlo do ruky a svoju lásku ku knihám potvrdzoval aj tým, že podnikal na tú dobu nebezpečné výjazdy cez celé mesto na svojom starom bicykli len preto, aby sa dostal do knižnice a mohol si domov požičať ďalšie knihy. Svoj spisovateľský talent naplno prejavil vo svojich príspevkoch do odborných a vedeckých časopisov, z ktorých sa neskôr stali študijné materiály pre študentov psychológie po celom svete. Vo svojich dielach rozoberá často nie populárne témy, avšak hĺbka jeho diel je priam fascinujúca a dostáva sa pod kožu stále viac a viac čitateľom po celom svete. Z mnohých jeho kníh vyberáme pre Vás tieto štyri :

Mama a zmysel života :

Kniha začína rozprávaním autora o svojom vzťahu s jeho matkou. V Yalomovom opise panovačnou ženou, ktorá bola na svojho slávneho syna veľmi hrdá. Ďalej v knihe Yalom, rozpráva napríklad o záchrane utrápených dievčat, ako aj o svojej neustálej potrebe utešujúcej postavy matky. Jednu takú našiel v Magnolii, 70-ročnej černošskej žene, ktorá si prešla v detstve vlastnými pocitmi opustenosti od svojej ovdovenej matky. Ďalšia pacientka Paula, žena s rakovinou prsníka v terminálnom štádiu, spočiatku vyžaruje vnútorný pokoj, ale nakoniec odhalí Yalomovi svoj "kameň hnevu", symbolické úložisko svojho zadržiavaného hnevu a zúfalstva. Stretávame aj Martina, staršieho muža pripútaného na invalidný vozík, ktorého vyčerpaný opatrovateľ sa vysmieva z jeho pokusu o samovraždu; Rosa, anorektička, ktorá je kŕmená intravenózne; Irene, vznešená chirurgička, ktorá sa trápi nad smrteľnou chorobou svojho manžela; a Linda, zúrivá rozvedená žena, ktorej "dievčenské súkromie" kruto narúšal jej otec. Yalomove terapeutické stretnutia, ako sú tu zaznamenané, sú často pohárom bolesti osobnej transformácie, v ktorej ľudia rastú nečakaným spôsobom uvoľňovaním svojej viny, strachu, smútku, hnevu a popierania. Kniha, ktorá nenechá žiadneho čitateľa chladným a ponúka zamyslenie sa nad vzťahmi v rodinách a traumami, ktoré sme počas nášho života prežili. 

Otázka smrti a života :

Yalom zasvätil svoju kariéru poradenstvu pre tých, ktorí trpia úzkosťou a smútkom. Ale nikdy nečelil potrebe pomoci sebe samému, kým jeho manželke nediagnostikovali rakovinu. V popisoch ich posledných spoločných mesiacov a Yalomových prvých mesiacov osamote kniha ponúka vzácny pohľad na konfrontáciu so smrteľnosťou a vyrovnávaním sa so stratou milovanej osoby. Yalomovci mali krásny život, milujúcu rodinu, dom v Palo Alto pod nádherným dubom, veľký okruh priateľov, vášnivých čitateľov po celom svete a dlhé, naplnené manželstvo - no čelili smrti tak, ako my všetci.  Táto kniha je založená na celoživotných skúsenostiach dvoch vzájomne sa milujúcich ľudí a je ich úprimnou výpoveďou pre každého, kto hľadá podporu, útechu a zmysel života.

Pohled do slunce :

Yalom sa v tejto knihe pokúša uviesť do praxe princíp založený na myšlienke, že intenzívne žiť môžeme len vtedy, ak v každom okamihu svojho života hľadíme smrti do tváre. Na základe literatúry, filmu, ako aj rozhovorov so svojimi pacientmi Yalom demonštruje, ako strach z odchodu do dôchodku, obavy zo zmeny zamestnania, presťahovania sa do iného mesta, alebo aj zmeny rodinného stavu sú zakorenené v našom najhlbšom  a najnevyhnutnejšom strachu: strachu zo smrti. Napriek tomu hovorí, že táto úzkosť môže vyvolať naopak prebudenie do života, pomôcť nám uvedomiť si naše spojenie s ostatnými a náš vplyv na ľudí okolo nás. Prostredníctvom takýchto skúseností môžeme prekročiť náš zmysel pre "nekonečnosť a pominuteľnosť" a žiť tu a teraz - v prítomnom okamihu. 

Všetko trvá krátko :

Autor v tejto knihe ponúka 10 príbehov svojich klientov, ktoré osvetľujú dary psychoterapie, najmä nádejné lekcie, ktoré z nej možno získať v kontexte starnutia a smrti. Názov, odvodený od  výroku Marka Aurelia naznačuje hlavné poslanie knihy, ktorým je smrteľnosť a pominuteľnosť. Ellie bojuje so smrteľnou rakovinou a chce byť "priekopníčkou umierania". Rick, úspešný podnikateľ, si užíva luxusnú existenciu v dôchodcovskej komunite, ktorá len podčiarkuje blížiaci sa koniec jeho života. Napriek tomuto zameraniu na smrť poskytuje Yalom skutočne inšpirujúce poznatky o potrebe terapie pre ľudí, ktorí si v živote prechádzajú zložitými životnými obdobiami a často čelia krízam rôzneho druhu. " Príbehy v tejto knihe sú o zlyhaniach a triumfoch jeho pacientov, často dojímavé a ich cieľom je najmä vyvolať u čitateľa empatiu a taktiež zamyslenie sa nad potrebou psychoterapie, ako normálnej súčasti našich životov.