Kelly McGonigal - Tajomstvo pevnej vôle

11.03.2021

Môžem čestne a úprimne prehlásiť, že zaraďujem túto knihu do top 5 kníh, ktoré som doteraz prečítal. Názov knihy napovedá, že to bude celé o vôli. Keď som s knihou začínal, tak som rozmýšľal, prečo je taká hrubá. Čo sa dá o vôli toľko napísať. V knihe autorka používa množstvo zaujímavých štúdií, ktoré vnášajú svetlo do toho, ako funguje ľudská vôľa. Napríklad autorka opisuje vôľu ako sval, ktorý vieme vytrénovať a ako na nás vplýva to, že sa do niečoho príliš "tlačíme". 

Vedeli ste že pri vytrvaní v určitej činnosti a následnom zlyhaní je najdôležitejším atribútom odpustiť si a ísť ďalej? Ako to tak spätne analyzujem, aj mne veľmi pomohlo v boji so závislosťou odpustenie si. A odpustenie si dopredu aj prípadného zlyhania. Viete prečo si hovoríme po prejedení sa nezdravým jedlom, alebo po opici si často hovoríme, že už od zajtra držíme diétu, alebo od zajtra už nepijeme? No lebo nás to uspokojí v danej chvíli. Vyskúšajte si to, či je to skutočne tak. 

Celkom ma pobavil vôľový experiment medzi 15 šimpanzmi a 15 študentami zo Stanfordovej univerzity. Vyzerá to tak, že v niektorých prípadoch by som chcel byť radšej šimpanzom. Okrem iného sú v knihe aj polopatisticky vysvetlené chemické procesy v tele, ktoré súvisia s pevnou vôľou. Vivat Dopamín!!!

Obľúbený citát" Pevná vôľa je biologický inštinkt, ktorý sa vyvinul kvôli tomu, aby sme sa dokázali chrániť sami pred sebou"

Ruku na srdce, kniha je určená asi pre každého z nás.

Ľutujeme, ale táto kniha je vypredaná. Nižšie Vám ponúkame alternatívy od iných autorov s podobným zameraním. 

O autorke

Kelly McGonigal je psychologička, spisovateľka a profesionálna trénerka. Riadi sa heslom a verí, že je možné zažiť nádej, šťastie a prebudenie, len ak sú veci ťažké. A jedinou možnosťou, ako tieto veci dosiahnuť, je spojiŤ sa s niečím veľkým.

Vyštudovala Stanfordovu univerzitu a svoje diela zakladá na svojom obľúbenom predmete - Sile vôle. Pravidelne je hosťom na mnohých prestížnych podujatiach, ako napríklad TEDX, alebo si ju s obľubou moderátori pozývajú do tých najprestížnejších talkshow. Bola napríklad hosťom Oprah Winfrey v jej show, kde ju Oprah nazvala O! vizionárkou.

Svoje výskumy a analýzy ponúka čitateľom vo svojich knihách veľmi príjemným a "čitateľným spôsobom". Popri svojej aktívnej vedeckej a spisovateľskej činnosti je aktívna aj v charitatívnych organizáciách, v ktorých sa zameriava najmä na ochranu a záchranu zvierat.

Oficiálna webstránka : www.kellymcgonigal.com