Kúzelné upratovanie

05.08.2021

Ako názov knihy naznačuje, bude sa upratovať. Ale skôr, ako opustíme prvú vetu, radi by sme poznamenali, že táto kniha nie je o upratovaní, ale skôr o uprataní. Uprataní si doma, ale taktiež aj v živote. To, že autorka je expertkou na upratovanie(ktorému sa mimochodom venuje od svojich 5 rokov), potvrdzuje aj kvalita tejto knihy. 

Je napísaná svojským štýlom, ktorý je plný osobných skúseností, príkladov práce s klientami, ako aj návodmi, ako si udržiavať život v "poriadku". Kniha je rozdelená do viacerých kapitol, kde sa venuje najprv poriadku ako celku a následne poskytuje návody, ako si "vyčistiť domácnosť tak, aby sa stala príjemným a pohodlným miestom pre život. Z nášho pohľadu je čiastočne kniha ovplyvnená Japonskou kultúrou minimalizmu, na ktorý nie sme v našich končinách príliš zvyknutý. Kniha taktiež ponúka možnosť hlbšie sa zamyslieť nad problémami, akými sú napríklad zhromažďovanie a skladovanie nepotrebných vecí, ako aj nad tým, či skutočne to, čo vlastníme naozaj potrebujeme. Aj na túto tému v knihe nájdeme množstvo odpovedí, v ktorých sa možno nájdete aj vy, milý čitatelia.

Ako veľkú pridanú hodnotu tejto knihy hodnotím jej praktické využitie, čo môžeme z vlastnej skúsenosti potvrdiť. Ešte počas čítania tejto knihy opustilo našu domácnosť niekoľko vriec s "potrebnými" vecami a šatstvom. S odstupom času sa ukazuje, že to bol skvelý krok, aj keď sme to ešte nedotiahli do úplnej dokonalosti. Len takú drobnosť, akou je skladovanie ponožiek, keď sme skúsili realizovať podľa autorky, pohľad do zásuvky po každom otvorení je malým potešením, ktoré sa pravdupovediac prenáša aj do iných sfér našich životov.

Pokiaľ sa rozhodujete, že si v živote a v dome, alebo byte chcete upratať, táto kniha Vám v tom zaručene pomôže.

Knihu si môžete zakúpiť tu.

Autorka : Marie Kondo

Vydavateľstvo : Premedia

Recenziu spracoval : Rasťo