Mark Manson - Všetko je v p**i

17.05.2021

Veľmi som sa tešil a kniha nesklamala. Najskôr som si myslel, že obal a názov sú len prudko marketingový ťah, ale ako som sa začítal, tak som pochopil že nie. Úprimne, čakal som nejakého nafučaného motivačného rečníka, ktorý všade bol a všetko videl, ale chvalabohu, aj tu som sa zmýlil.

Kniha ponúka akýsi pokorný pohľad na svet v ktorom žijeme. To, ako je skoro všetko v p**i (čítaj v paži, alebo ako len chceš), je rozumne vysvetlené s obrovským nadhľadom a pokorou. To, že autor používa veľmi svojský štýl (aj nadávky), tak je to veľmi precízne a s citom zakomponované do textu a nepôsobí to vôbec násilne ani rušivo. Kniha mi pripomína dielo Ryana Holidaya - Prekážka je cesta, avšak táto kniha je ešte o trochu autentickejšia a úprimnejšia. 

V knihe analyzuje dobu v ktorej žijeme a situácie, ktoré nám spôsobujú problémy. V mnohom (skoro všetkom) mu dávam za pravdu a lepšie by som to nedokázal vysvetliť. V knihe sa objavuje aj pár teórií, v prvopočiatku vyzerajúcich ako "konšpiračné". Ak by sme si ich zobrali z čisto racionálneho hľadiska, dajme tomu , že sú "možné", avšak nás sa už asi nedotknú.

V knihe opisuje jednotlivé "Newtonove zákony", ktoré objasňujú fungovanie spoločnosti. Celkovo je v knihe použitých viacero názorov rôznych filozofov, nad ktorými sa môžeme zamyslieť. A ako jeden z mála autorov vyvracia v knihe pár faktov, ktoré sú často používané ako nástroje motivácie. Ako napríklad to, že Einstein bol zlý žiak. No nebol :-). A aby som nezabudol. Veľmi zaujímavá je aj teória modrej bodky.

Knihu odporúčam pokročilejším čitateľom každého veku. :-)

O autorovi

Mark Manson je americký spisovateľ. Jeho knihy obsadili dvakrát prvé miesto v rebríčku New York Times. Celosvetovo sa predalo viac ako 14 miliónov výtlačkov jeho kníh a boli preložené do 65 jazykov. Jeho kniha "Jemné umenie, ako mať veci v p..i" bola podľa Amazonu najčítanejšou knihou za rok 2017. Rôzne články zverejňoval vo viac ako 50 rozličných médiách, ako napríklad CNN, ABC, alebo FOX news.

Jeho príbeh začal vtedy, keď sa ako neúspešný hudobník vybral do sveta. Vzal si len pár osobných vecí a cestoval po celom svete. Na svojom blogu poskytoval čitateľom postrehy z týchto ciest. Tento blog je veľmi populárnym dodnes a navštevuje ho v priemere 15 miliónov ľudí ročne. Zaujímavosťou je, že na svojich stránkach nemá reklamy, a ako sám tvrdí, ani nikdy mať nebude.

Sunday Times opísal jeho tvorbu ako "keď opitý chlap sedí príliš dlho nad filozofickou literatúrou". Sám Mark to však berie ako obrovský kompliment. Tak, ako aj iní autori, aj on prednáša o úspechu vo veľkých nadnárodných spoločnostiach, akými sú napríklad Google, či Facebook.

Oficiálna webstránka : www.markmanson.net