Nikdy nie je neskoro - krátky príbeh

05.10.2021

Pred mnohými rokmi jeden muž čítal ranné noviny. Na jeho prekvapenie a zdesenie  si prečítal jeho meno v smútočnom stĺpci. Noviny omylom informovali o smrti nesprávnej osoby. Bol šokovaný, keď si prečítal nadpis správ o jeho smrti. Keď sa spamätal, prečítal si ho a zistil, ako ľudia reagovali a čo o ňom povedali.

Nekrológ obsahoval vety ako napríklad "Dynamitový kráľ zomiera". Ten muž bol vynálezcom dynamitu a keď prečítal slová "obchodník so smrťou", položil si otázku: 

"Takto si ma zapamätajú?" spýtal sa sám seba. Rozhodol sa, že to nie je spôsob, akým by chcel, aby si ho ľudia zapamätali a rozhodol sa to zmeniť.

Od toho dňa začal pracovať na svetovom mieri. Jeho meno bolo Alfred Nobel. Dnes si naňho ľudia spomínajú  hlavne ako na mierotvorcu a Nobelova cena, je jedným z najvýznamnejších ocenení na svete. Nobelova cena sa udeľuje mužom a ženám zo všetkých kútov sveta za vynikajúce úspechy vo fyzike, chémii, medicíne, literatúre a za mierovú prácu od roku 1901. Základy pre udelenie týchto cien boli položené v roku 1895, keď Alfred Nobel napísal svoju poslednú vôľu. V nej zanechal veľkú časť svojho majetku práve na zriadenie a sprevádzkovanie udeľovania tohto druhu ocenení.

Nikdy nie je neskoro zmeniť veci k lepšiemu. Dokonca aj keď vás už vyhlásia za mŕtveho. A to je už čo povedať !❤