Pohár vody - krátky príbeh

29.12.2021

Profesor psychológie sa prechádzal po pódiu učebne, kde sa snažil vysvetliť svojim žiakom princípy zvládania stresu. Keď zdvihol pohár vody, každý očakával, že dostane typickú otázku "vidíte pohár poloprázdny, alebo pohár poloplný". Namiesto toho sa profesor s úsmevom na tvári spýtal : 'Aký ťažký je tento pohár vody, ktorý držím?'

Študenti kričali rôzne odpovede. Jeden tvrdil, že má 200 gramov, iní dokonca kričali, že viac.

Profesor sa zahľadel do triedy a odpovedal: "Z môjho pohľadu na absolútnej hmotnosti tohto pohára  vôbec nezáleží. Všetko závisí od toho, ako dlho ho držím. Ak ho podržím minútu alebo dve, je pomerne ľahký. Ak ho držím hodinu takto rovno pred sebou, môže ma z jeho váhy trochu bolieť ruka. Ak ho podržím takto celý deň, moja ruka bude pravdepodobne úplne znecitlivená, paralyzovaná a v kŕčoch, čo ma prinúti pustiť pohár na podlahu. V každom prípade sa hmotnosť pohára nemení, ale čím dlhšie ho držím, tým ťažší sa mi zdá." 

Všetci v triede súhlasne pokrútili hlavami a učiteľ pokračoval: "Vaše stresy a starosti v živote sú veľmi podobné tomuto poháru vody. Chvíľu o nich premýšľajte a nič sa nedeje. Premýšľajte o nich trochu dlhšie a začnete trochu bolieť. Myslite na ne celý deň a budete sa cítiť úplne znecitlivení a paralyzovaní - neschopní robiť čokoľvek iné, kým ich nezložíte.'"