Prajem ti dosť - krátky príbeh

06.10.2021

Na letisku som počul otca a dcéru v ich posledných spoločných chvíľach. Oznámili odlet jej lietadla, otec sa postavil a povedal svojej dcére: "Milujem ťa a prajem ti dosť."

Dcéra mu odpovedala: "Oci, náš spoločný život bol viac než dosť. Tvoja láska je všetko, čo som kedy potrebovala. Prajem ti tiež dosť, oci. " Pobozkali sa a ona odišla. 

Prešiel k oknu, kde som sedel. Keď som tam stál, videl som, že chce a potrebuje plakať. Snažil som sa nezasahovať do jeho súkromia, ale on ma privítal otázkou: "Rozlúčili ste sa niekedy s niekým, kto vedel, že to bude navždy?" "Áno" odpovedal som.

Povedal som mu, že mi to pripomenulo spomienky na vyjadrenie lásky a uznania za všetko, čo pre mňa môj otec urobil. Keď som si vtedy uvedomil, že jeho dni sú už zrátané, našiel som si čas a povedal som mu tvárou v tvár, ako veľa pre mňa znamená. Vedel som teda, čo tento muž prežíva.

"Odpusť, že sa pýtam, ale prečo je to "navždy zbohom!?" Opýtal som sa.

"Som starý a ona býva príliš ďaleko." Realitou je, že jej ďalšia cesta späť už bude na môj pohreb, "povedal.

"Keď ste sa lúčili, počul som, že ste povedali:" Prajem ti dosť. " Môžem sa opýtať, čo to znamená? "

Začal sa usmievať "To je prianie, ktoré bolo odovzdané iným generáciám." Moji rodičia to hovorili každému. " Na chvíľu sa odmlčal a zdvihol zrak, akoby sa chcel detailne rozpamätať a usmial sa ešte viac.

"Keď sme si povedali 'Prajem ti dosť', chceli sme, aby ten druhý mal život naplnený dostatkom dobrých vecí," pokračoval a potom sa otočil smerom ku mne a povedal :

"Želám vám dostatok slnka, aby bol váš postoj jasný." Prajem vám dostatok dažďa, aby ste si slnko viac vážili. Prajem vám dostatok šťastia, aby ste udržali svojho ducha nažive. Prajem vám dostatok bolesti, aby sa najmenšie radosti v živote javili oveľa väčšie. Prajem vám dostatok peňazí na uspokojenie vašich túžob. Prajem vám dostatok straty na to, aby ste si vážili všetko, čo máte a  želám vám dosť "ahoj", aby ste sa ľahšie dostali cez posledné "Zbohom". ❤