Rybár - krátky príbeh

14.10.2021

Bolo jasné slnečné popoludnie v krásnom plážovom meste. Vlny sa jemne plazili k brehu. V blízkosti tohto nádherného morského pobrežia sedel rybár a v tieni stromu fajčil cigaretu. V tom prišiel na pláž bohatý podnikateľ. Pokúšal sa zbaviť stresu zo svojho pracovného dňa. Keď sa prechádzal po pláži, všimol si rybára sediaceho pod stromom. Rozhodol sa že zistí, prečo rybár sedí pod stromom, fajčí a nepracuje. 

Obchodník podišiel k rybárovi a povedal mu: "Takto nechytíš veľa rýb. Mal by si radšej pracovať, ako sedieť tu na pláži! "

Rybár zdvihol zrak k podnikateľovi, usmial sa a odpovedal: "Za tento deň som už chytil dosť rýb."

Keď boháč počul odpoveď, trochu ho to naštvalo a povedal: "Prečo nechytíš viac rýb namiesto toho, aby si sedel v tieni a strácal čas?"

Rybár sa usmial a spýtal sa: "Čo by som urobil, keby som chytil viac rýb?"

Obchodník odpovedal: "Zarobíš viac peňazí a môžeš si kúpiť ešte väčšie siete."

Rybár sa spýtal: "Čo by som potom robil?"

Obchodník odpovedal: "Môžeš uloviť viac rýb, predať ich a zarobiť viac peňazí a kúpiť si väčšiu loď."

Rybár sa s plnou nevinnosťou na tvári spýtal: "Čo by som potom robil?"

Bohatý podnikateľ odpovedal: "Môžeš ísť na ryby do hlbokých vôd a chytiť ešte viac rýb a zarobiť ešte viac peňazí."

Rybár zopakoval to isté: "Čo by som potom urobil?"

Obchodník odpovedal: "Môžeš si kúpiť veľa lodí a zamestnať veľa ľudí, aby pre teba pracovali, a zarobiť ešte viac peňazí."

"Čo by som potom robil?" spýtal sa znova rybár.

V čase, keď už podnikateľ začínal byť trochu otravnejší z opakujúcej sa otázky rybára. Povedal: "Môžeš sa stať bohatým podnikateľom ako ja."

Rybár sa znova opýtal na to isté: "A čo by som potom robil?"

Obchodník odpovedal: "Keď sa staneš bohatým, nikdy už nebudeš musieť tvrdo pracovať, aby si spokojne žil! Potom by si si mohol bez obáv užívať život. Celé ďalšie dni môžeš stráviť sedením na tejto pláži a vychutnávaním si chladného vánku. "

Rybár, stále sa usmievajúci, zdvihol zrak a spýtal sa podnikateľa: "A čo si myslíš? Nie je to to, čo práve robím? "

Na to, aby ste boli šťastní a užívali si život, nemusíte čakať na zajtrajšok.  Väčšinu svojho života trávime prácou, ale zdá sa, že zabúdame, pre čo pracujeme. Výsledkom je, že mnohí z nás uprednostňujú peniaze, prácu a úspech pred rodinou a priateľmi. Šťastie spočíva v maličkostiach života. Malé veci a jednoduché veci nás robia šťastnými. To však neznamená, že peniaze a tvrdá práca nie sú dôležité...❤