Skoncuj s alkoholom úplne. 3 knižné tipy, ktoré ti s tým môžu pomôcť.

27.12.2021
Skoncujte s alkoholom úplne
Skoncujte s alkoholom úplne

V nadväznosti na kampaň neziskovej organizácie MOVENDI, kde vyzývajú k úplnej abstinencií počas Vianočných sviatkov (prípadne aj dlhšie) by sme vám radi priniesli tipy na knihy, ktoré môžu k tejto zdraviu prospešnej aktivite napomôcť. Zaradili sme do tohto výberu knihy, ktoré poskytujú dva pohľady na alkohol. Jeden z pohľadu odborníka na závislosti a jeden z pohľadu človeka, ktorý si závislosťou na alkohole prešiel. Tretia kniha predstavuje alternatívu, akou aktivitou s rovnakým účinkom si nahradiť čo i len jeden pohárik alkoholu. 

+ bonus pre umelcov a kreatívcov na konci tohto článku.

Svetoznámy odborník na závislosti v tejto knihe jednoduchým spôsobom objasňuje, čo vlastne závislosť je a čo spôsobuje v ľudskom živote a prežívaní človeka . Nejde primárne o závislosť na alkohole. Autor v tejto knihe poukazuje aj na iné, "menej škodlivé" závislosti ako sú napríklad sladkosti, káva, cigarety, alebo nakupovanie. Vysvetľuje, aký vplyv má prostredie, v ktorom žijeme, ako na nás vplývajú podnety z okolitého prostredia a sebe vlastným štýlom nabáda čitateľa na zamyslenie sa nad príčinami, ktoré vedú našu spoločnosť k akejsi slepej tolerancií k rôznym formám závislosti. Často v spoločnosti koluje názor, že závislosti sú výsledkom voľby a ich zvládnutie je zase výsledkom pevnej vôle. Autor toto tvrdenie nevyvracia, avšak svojím výskumom dokazuje, že korene závislosti môžu siahať až do nášho detstva a že vyliečenie zo závislostí nie je výsledkom len pevnej vôle. Je to choroba, ako každá iná a preto je potrebné k nej pristupovať zodpovednejšie a nebrať ju na ľahkú váhu, prípadne ju bagatelizovať tak, ako je zvykom v niektorých krajinách (bohužiaľ u nás na Slovensku obzvlášť). Kniha poskytuje ucelený pohľad na problematiku závislostí z pohľadu človeka, ktorý im zasvätil takmer celý svoj. Kniha je dostupná len v českom jazyku

Kniha, ktorá uzrela svetlo sveta už aj vo filmovom spracovaní. Je to príbeh (autobiografia) českého spisovateľa, ktorý sa rozhodol so závislosťou na alkohole skoncovať a podstúpiť liečbu v psychiatrickej liečebni. Dielo predstavuje akúsi retrospektívu a pohľad na celý proces závislosti autora a ponúka pohľad na to, čo sa deje za múrmi psychiatrickej liečebne počas liečby závislostí.  Príbeh rozprávaný autorom je niekedy smutný, inokedy Vás môže rozosmiať, no odkaz stále ostáva rovnaký. "Každý prežívame v živote ťažké chvíle, ktoré v sebe ukrývajú možnosti pre náš osobnostný rast, no nie vždy ich tak vidíme a vnímame." Často práve v týchto chvíľach v boji so sebou samým siahame po rýchlej úľave, čo nám v konečnom dôsledku môže priniesť aj to, že sa nám to vymkne spod kontroly a ľahko skĺzneme do stavu, kedy bude našim častým spoločníkom práve alkohol.  Ľahké čítanie, do pohody aj nepohody.

Možno sa čudujete, čo by mohlo mať otužovanie spoločné s alkoholom. Ak si vezmeme konzumáciu alkoholu čisto z hľadiska chémie nášho mozgu, tak pri konzumácií alkoholu sa do tela uvoľňujú látky, ktoré nám spôsobujú akúsi radosť a eufóriu. Jedná sa o rôzne hormóny, najmä však dopamín. Tým, že konzumujeme alkohol častejšie, tým viac si tento dopamín dopĺňame neprirodzenou cestou a telo na to reaguje jeho zníženou tvorbou. Čím viac pijeme, tým viac si telo zvyká na nižšiu produkciu tohto hormónu a tým menej ho samo tvorí a dodáva telu. Toto vedie k tomu, že keď ho vysadíme z nášho života, cítime sa akosi podráždene, nesvoji a máme skleslú náladu. A to býva následne jeden z dôvodov, prečo po poháriku často siahneme opäť. 

Práve otužovanie a metóda Wima Hofa ponúka alternatívu, ako si zdravšie a jednoducho doplniť hladinu dopamínu, ako aj iných hormónov, ktoré prirodzene zlepšia našu náladu. A tým už nebude potrebné regulovať hladinu našich hormónov šťastia napríklad alkoholom. Nie je to síce zo začiatku veľmi príjemné a nie je to možné praktikovať zabalení v deke pred telkou, ale z nášho pohľadu je to opäť veľká šanca, ako sa posunúť k tej lepšej verzií svojho ja. Na túto tému je okrem tejto knihy dostupná aj autorova prvá kniha "Metóda Wima Hofa"

A ak by ste sa rozhodli pre túto alternatívu, ako zmeniť svoj život k lepšiemu, v google play, prípadne appstore je dostupná aj veľmi jednoduchá a užívateľsky priateľská aplikácia, ktorá Vám značne uľahčí začiatky otužovania a prevedie vás celým procesom tvorby novej závislosti na zime, chlade a studenej vode :).

BONUS :

Práve umelci sú častokrát ľudia, ktorí sú spájaní s nadmerným užívaním alkoholu. 

Avšak Martin Valihora, ako aj Braňo Jobus, podporovatelia života bez alkoholu môžu byť príkladom, ako sa dá tvoriť aj bez užívania týchto "kreativite prospešných nápojov". 

Julia Cameronová v tejto knihe ponúka alternatívu pre umelcov a kreatívnych ľudí, ktorí by chceli tvorivý proces vyskúšať triezvy. Pomocou jednoduchých cvičení a metód, ktoré sú úspešne uplatňované v mnohých krajinách sveta ukazuje cestu, ako sa dá naštartovať  proces tvorby umenia na vysokej úrovni vlastnými silami. Ide opäť rovnako, ako pri metóde Wima Hofa  o dlhodobú činnosť, žiadnu skratku. Autorka tejto metódy vychádza z vlastnej skúsenosti ako novinárky, kedy sa rozhodla s alkoholom skoncovať a začať tvoriť a písať triezva. Vyskúšať takúto zmenu je určite náročné, nejedná sa o žiadne skratky, ani rýchle a účinné metódy, ktoré z Vás urobia iného človeka lusknutím prsta, avšak konečný efekt na Váš život môže byť ďaleko lepší, aký si možno dokážete momentálne predstaviť. 

Veríme, že Vám tieto tipy pomôžu a budú jedným z Vašich sprievodcov v nadchádzajúcom zdravšom roku 2022.