Sokoly - krátky príbeh

13.10.2021

Kedysi dávno niekto daroval kráľovi dva malé sokoly. Kráľa darček veľmi potešil a rozhodol sa najať pre nich skúseného sokoliara. Po nejakom čase kráľ videl, že obaja sú už dosť veľkí a vyzerajú naozaj nádherne. Kráľ povedal mužovi, ktorý sa staral o sokolov: "Chcem vidieť ich let. Sokoliar vydal signál a obaja sokoli začali trepotať krídlami. Ale tam, kde sa jeden orol dotýkal výšok oblohy, druhý niekoľko sekúnd letel a vrátil sa na konár, na ktorom predtým sedel.

Keď to kráľ uvidel, pocítil niečo zvláštne. Začal byť zvedavý, prečo sa sokoly správajú tak rozdielne. Kráľ sa spýtal sokoliara: "Prečo jeden lieta tak vysoko a ten druhý nevydrží vo vzduchu ani chvíľku a hneď sa vráti na konár, na ktorom predtým sedel?" Sokoliar odpovedal: "Áno, takýto problém mám s ním od začiatku. Hneď ako vzlietne sa z ničoho nič vráti na konár, na ktorom predtým sedel, neviem s tým nič urobiť."

Kráľ si obľúbil oboch sokolov a zúfalo túžil vidieť lietať vysoko na oblohe aj toho druhého. Nasledujúci deň oznámil v kráľovstve, že ten, komu sa podarí naučiť lietať druhého orla vysoko na oblohe, dostane plný mešec zlatých dukátov.

Prišlo mnoho mudrcov , intelektuálov  a pokúsili sa uplatniť svoje znalosti,  aby sokol vyletel poriadne vysoko, tak, ako si to kráľ želal. Nikto však nebol úspešný. Ani po uplynutí niekoľkých týždňov nedošlo k zlepšeniu a sokol dookola opakoval to isté. Na pár sekúnd vzlietol a hneď sa vrátil na svoj obľúbený konár. Kráľ časom strácal nádej a takmer to vzdal. 

Potom sa jedného dňa stalo niečo zvláštne, kráľ videl, že obaja sokoli lietajú vysoko na oblohe. Neveril vlastným očiam.

Kráľ požiadal sokoliara, aby predviedol  človeka, ktorý to dokázal. Bol to jednoduchý farmár.

"Ako si to dokázal?" spýtal sa kráľ.

Farmár odpovedal: "Jednoducho. Odrezal som konár, na ktorom zvykol sokol sedávať...

Tiež sa my ľudia niekedy podceňujeme, ako tento sokol  a neuvedomujeme si svoj skutočný potenciál. V živote zvykneme robiť určité veci. Stále robíme to, čo robíme a zabúdame na našu  obrovskú "letovú kapacitu". Všetci môžeme lietať v živote oveľa vyššie, ako si predstavujeme. Ale podobne, ako sokol tiež radšej zostávame na "konári" svojej komfortnej zóny. Potom, čo farmár odrezal vetvu, sokolovi nezostalo nič iné, len vyjsť zo svojej komfortnej zóny a začať lietať. Až potom si uvedomil svoj skutočný potenciál. Preto, aby sme mohli lietať v živote vysoko a uvoľniť svoj skutočný potenciál, je nevyhnutné, aby sme "odpílili konár svojej komfortnej zóny", ktorá sa stáva prekážkou nášho úspechu. Veľké veci v živote sa dosahujú iba mimo našej komfortnej zóny...❤