Spencer Johnson - Vrcholy a údolia

08.04.2021

Krásna kniha. Nazval by som ju prvou pomocou pre každého, kto sa necíti celkom dobre. Zaradil by som ju do akejsi prvej pomoci pri nepohode a pri zlom pocite, či už z práce, priateľov, alebo čohokoľvek iného. Príbeh, ktorý rozpovedá v kaviarni mladá žena ilustruje základné princípy fungovania životných vzostupov a pádov.


Mladý chlapec putuje zo svojho domova v údolí na vrchol hory. Pri výstupe naň zistí, aký nádherný je pohľad zhora, aký je tam úžasne čistý vzduch a ako je tam hore všetko krajšie. Stretáva tam starca, ktorý si na vrchole vybudoval svoje obydlie a rozhodol sa tam stráviť jeseň svojho života. Tento starec sa stane sprievodcom tohoto mladého muža a ukáže mu, čo znamenajú v živote vrcholy a údolia.

Milá kniha, ktorú zvládne začínajúci čitateľ behom 1 - 2 hodín. Ak by som mal premietnuť to, čo sa dá naučiť za hodinu kdekoľvek inde, táto kniha má obrovskú hodnotu. Či už sa nachádzate na životnom, alebo kariérnom rázcestí, ste "hlboko v údolí", alebo práve naopak na vrchole, táto kniha je vhodná pre každého z Vás. Ponúka návod, ako sa z "údolia" dostať hore, ako sa rozhodovať na "rázcestí" a ako sa správať a čo robiť, ak sme na "vrchole".

Túto knihu som už daroval viacerým ľuďom ako darček a každý mi potvrdil, že ukrýva veľké tajomstvo ukryté v tejto útlej knižke. Vrele odporúčam začínajúcim čitateľom pre jej ľahkosť a taktiež ju odporúčam do každej domácnosti, ako povinnú knižnú výbavu.

Obľúbený citát : "Môžeš zažívať menej zlých období, keď si budeš vážiť a múdro zvládať tie dobré."

O autorovi

Celým menom Spencer Patrick Johnson bol americký lekár, ktorý sa popri svojej lekárskej praxi venoval aj krátkych kníh s tématikou osobnostného rozvoja. Aj keď sú všetky jeho knihy pomerne krátke (dajú sa prečítať v priebehu pár hodín), obsahujú veľké bohatstvo, ktoré si určite po prečítaní jeho kníh zamilujete.

To, že jeho kníh sa predalo takmer 47 miliónov výtlačkov a boli preložené do 47 jazykov hovorí za všetko. Právom teda patrí k najuznávanejším autorom tohto literárneho žánru na svete. Spolu s jeho manželkou vydali aj sériu kníh pre deti s názvom ValueTales.

Pri svojej tvorbe spolupracoval aj s mnohými inými známymi autormi, napríklad Kennethom Blanchardom. JEho život bol naplnený mnohými aktivitami. Popri lekárskej praxi, písaní kníh sa ešte aktívne venoval prednáškam na Harvarde. Jeho práca a aktivity sa objavili v rôznych reláciách mnohých známych médií, ako boli napríklad CNN, NBC, alebo CBS.