Tomáš Baťa - Úvahy a prejavy

06.04.2021

Úžasná kniha. Autentická, nakoľko je celá vytvorená chronologicky zo zozbieraných prejavov a dopisov, ktoré Tomáš Baťa adresoval svojim zamestnancom, rodine, alebo obchodným partnerom. Prierez jeho životom z pohľadu jeho samotného. Veľká vďaka vydavateľom tejto knihy, ako dokázali usporiadať jeho prejavy a zakomponovať ich do celku, ktorý vytvára dokonalý obraz o živote tohto velikána.

Je veľa vecí a vlastností, ktoré by sme si mohli brať zo života Tomáša Baťu. Mne osobne imponuje na ňom jeho pracovitosť. Áno chápem, v súčasnej dobe už technológie veľmi pokročili, ale mám pocit, že mnoho z nás zaujalo odmietavý postoj k manuálnej práci. To, ako sa on nebál si vyhrnúť rukávy a pustiť sa do práce, ako dokázal cestovať dni a noci v nepohodlí a ako dokázal nakladať so svojím majetkom v prospech ľudí, je priam neuveriteľné.

Ak by sme dokázali aplikovať do svojho života čo i len pár myšlienok, určite by sme sa ako osobnosti posunuli úplne niekam inam. Ľudia ako on by z môjho pohľadu kľudne mohli riadiť republiky, parlamenty, ale asi nie každému by boli po vôli :-) 

Už len z jeho vyslovených "zrniek múdrosti" by sa dala napísať jedna kniha, nie to ešte z jeho celého života. Ale pokiaľ chcete vidieť svet z jeho perspektívy, určite odporúčam si túto knihu prečítať. Keď sa nad tým zamýšľam, drvivá väčšina jeho názorov na prácu a svet platí dodnes a myslím, ak by sa jeho názormi riadili ľudia zodpovední za chod štátu, určite by sa nám žilo lepšie. A ak by mali aj kúsok z jeho povahy, bolo by to úplne TOP.

Obľúbených citátov v tejto knihe je neúrekom, ale u mňa vyhráva :

"Veľké krízy sa nedajú riešiť malou prácou, malými prostriedkami a bez veľkého úsilia"

Ľutujeme, ale táto kniha je vypredaná. Nižšie Vám ponúkame alternatívy kníh s podobným zameraním.