Knihy o vzťahoch

Anatomie lásky

Vzťahy otec-dcéra, matka-syn a ich trvalé dôsledky. Psychológ a skúsený odborník na partnerské vzťahy vo svojej knihe uvádza predpoklady na vytvorenie vzťahu, ktorý by bolo možné za šťastnú lásku označiť. Ako zdroje problémov, ktoré ovplyvňujú vzťah medzi partnermi, autor uvádza nesprávne prijatie svojej identity, svojho mužstva alebo ženstva, problémy v rodinách z ktorých partneri vyšli, zvláštna pozornosť je venovaná vzťahom otec-dcéra a matka-syn. Nedostatky minulosti tu podľa autora z veľkej časti vysvetľujú súčasné problémy v partnerskom vzťahu. Vzťahy a konflikty v rodinných a partnerských zväzkoch sú dokresľované konkrétnymi príbehmi.

Pri zadávaní objednávky do poznámky zadajte kód FIALOVE15 pre uplatnenie zľavy 15% z Vášho nákupu. 


Láska a její kat

Dnes už klasický bestseller autora poviedok z psychoterapeutickej praxe. Desať poviedok, ktoré odhaľujú túžby a motivácie ľudskej duše a zároveň nechávajú nahliadnuť na tajomstvo, frustráciu, pátos i humor objavujúci sa v terapeutickom vzťahu.

Pri zadávaní objednávky do poznámky zadajte kód FIALOVE15 pre uplatnenie zľavy 15% z Vášho nákupu.


Rodina žije z lásky

Najnovšia kniha známej psychologičky vychádza z jej dlhoročnej praxe ako aj zo skúseností s projektom Škola lásky v rodine. Hoci sa dnes rozpadá oveľa viac rodín ako v minulosti, nemusí to tak byť. Dôvody problémov sú rozmanité, podľa autorky je hlavnou príčinou to, že sme zabudli na zákony lásky. Vo svojej knihe predstavuje desať prikázaní, aby láska v rodine mohla prekvitať. Vychádzajú z prirodzených zákonov života, akými je rešpektovanie rodičov, ale aj poradia narodenia detí. Každý člen rodiny by mal mať miesto v jej systéme, ako aj príležitosť vyjadriť tvárou v tvár akékoľvek pripomienky. Nápad na jej napísanie knihy vznikol po prednáške, kde rozprávala o nezmyselnosti telesných trestov, ako aj o tom, aké kruté je deti trestať odopieraním lásky. V priebehu času sme zabudli na najužitočnejšie pravidlá harmonického spolužitia a aj keď sme sa ich nenaučili od svojich rodičov, môžeme sa k nim vrátiť. Autorka ukazuje, ako konflikty pomocou empatie spracovať a premeniť na vzájomnú lásku. 


Bludné cesty lásky

Autor sa v knihe zaoberá tromi typickými párovými konšteláciami: keď ona je princezná a on nemožný "princ žabiak" (ako v rozprávke Žabí princ), keď on je skvelý hrdina a ona "princezná ropucha" (ako v rozprávke Žabka cárovná) a keď vyvstane klasická situácia vzťahového trojuholníka (ako v situácii božského páru Dia, Héry a Semelé). Autor ponúka čitateľovi porozumenie týmto situáciám, ilustruje ich na praktických príkladoch a ponúka možné vývojové kroky, ktoré môžu viesť k väčšej stabilite páru. Knihu ocenia čitatelia žijúci v partnerskom vzťahu, nachádzajúci sa v kríze, alebo uvažujúci o tom, ako preventívne partnerský vzťah založiť na pevnejších základoch. Hans Jellouschek, pôvodne teológ, neskôr poradca a psychoterapeut s takmer tridsaťročnou praxou a výcvikový terapeut v transakčnej analýze, pôsobí v súkromnej praxi blízko Stuttgartu. V nakladateľstve Portál vyšli jeho knihy Pravidlá lásky (2003) a Desatoro trvalej lásky (2008). 

Pri zadávaní objednávky do poznámky zadajte kód FIALOVE15 pre uplatnenie zľavy 15% z Vášho nákupu.


Vášeň v zajatí

Dá sa aj v dlhodobom vzťahu udržať erotické napätie? Je možné zladiť našu túžbu po bezpečnej láske s túžbou po vášni a vzrušení? Prečo je také ťažké túžiť po niekom, koho už máme? Prečo sa z toľkých dlhoročných partnerských vzťahov vytráca vášeň a erotický náboj?

Esther Perel na pozadí príbehov zo svojej vyše dvadsaťročnej praxe psychoterapeutky vysvetľuje zákonitosti, ktorými sa riadia láska a túžba. Na príklade svojich klientov ukazuje, prečo niektoré vlastnosti dobrého partnerského vzťahu (ako rovnostárstvo, bezpečie, otvorenosť) môžu byť v konflikte s erotickou túžbou a vzrušením a čo sa s tým dá robiť.
Napriek všetkému verí, že je možné si udržať erotický záujem a vášeň aj v dlhodobom vzťahu. Kľúčom je erotická inteligencia - umenie, ktoré je možné pochopiť a naučiť sa vyžaduje si však zámer a čas. Ak sa preň rozhodnete, môže transformovať váš pohľad na život, lásku a sex. 


Čo ženy naozaj chcú

Po viac ako štyridsaťročnom výskume prišiel uznávaný svetový expert na vzťahy John Gottman a jeho spolupracovníci k ohromujúcemu, ale v praxi mnohokrát overenému záveru - muži sú tí, ktorí držia v rukách kľúč k vzťahu. Autori svoje tvrdenia stavajú na množstve výskumov, príkladoch z vlastnej praxe a poznatkoch o hormonálnych procesoch v tele ženy, ktoré ju ovplyvňujú oveľa výraznejšie, ako si akýkoľvek muž dokáže predstaviť.

Kapitoly sú chronologicky zoradené tak, aby ste s knihou skutočne prechádzali celým svojím vzťahom a dozvedeli sa, ako ženu zaujať, osloviť a pozvať ju von, o čom sa s ňou rozprávať na prvom rande a kam ju naň vziať, ako ju pochopiť a uspokojiť fyzicky aj emocionálne a vďaka čomu sa dá vybudovať šťastný dlhodobý vzťah.

Sedm principú spokojeného manželství

Pokiaľ vám záleží na vašom manželstve či vzťahu, je táto kniha presne pre vás. Každý pár má čo zlepšovať: viete ale, kde začať? Či už sa nachádzate tesne pred rozvodom, alebo jednoducho cítite potrebu na vašom vzťahu zapracovať a prehĺbiť ho, Sedem princípov je tu pre vás. Sedem princípov spokojného manželstva je vyvrcholením celoživotného diela významného amerického psychológa Johna Gottmana. Jeho terapeutická prax a desiatky rokov prebiehajúce pozorovanie stoviek párov viedli Gottmanov tím k odhaleniu siedmich základných princípov, typických pre úspešné dlhodobé vzťahy. Tieto princípy je možné použiť ako liek na pokrivkávajúci vzťah. Vďaka vedeckému prístupu a zrozumiteľnému výkladu je toto druhé prepracované vydanie knihy zlomovým míľnikom v publikáciách o vzťahoch. Kniha obsahuje aj praktické cvičenia, ktorých účinnosť môže byť pre čitateľov knihy dokonca vyššia ako efektivita bežnej manželskej terapie. Dozviete sa napríklad aj: - prečo je základ väčšiny párových terapií ("komunikácia, komunikácia, komunikácia") jednoduchým mýtom - že niektoré problémy je lepšie dať k ľadu a vôbec ich neriešiť - ako je možné predpovedať rozvod na základe 15-minútového rozhovoru manželov (s 91% spoľahlivosťou) - že najväčší zabijaci vzťahu sú kritika, pohŕdanie, defenzívnosť a zamurovanie - ako sa dá výsledok hádky predpovedať do troch minút - prečo hádku smie vyhrotiť žena, ale nikdy nie muž - ako nájsť najslabšie miesta vo vzťahu a ako na nich programovo pracovať - že možno niekedy zachrániť aj manželstvo na hranici krachu (a ako na to).


Překonejte strach z opuštění

Trpíte tak silným strachom z opustenia, že radšej zostávate sami? Vyvolávajú vo vás vzťahy pocity nedostatočnosti, hanby, osamelosti, žiarlivosti či úzkosti? Mávate pocit, že vás nikdy nikto nemôže naozaj milovať? Naháňate sa za nepredvídateľnými, nespoľahlivými alebo nedostupnými partnermi? Táto kniha je skvelým sprievodcom pre každého, kto má už dosť samoty a opustenosti. S jej pomocou odhalíte svoje pokrivené životné vzorce, ktoré vo vás vyvolávajú strach z opustenia. Autorka predkladá účinné stratégie, názorné cvičenia a užitočné pracovné listy, vďaka ktorým nájdete svoje spúšťače a osvojíte si vedomé zručnosti potrebné na komunikáciu v zdravých vzťahoch. Každému prospieva láska, pokoj a prepojenie s druhými. Naučte sa budovať láskyplné vzťahy, v ktorých sa budete cítiť uvoľnení a spokojní. 


Násilí v partnerských vstazích

Kde začína násilie v manželstve a v partnerskom živote? Napádanie, ponižovanie, rany, násilné konanie až usmrtenie - s tým všetkým sa dá stretnúť. Existujú príznaky, ktoré by mali varovať? S príbehmi svojich vzťahov sa zveruje postupne deväť žien a traja muži pochádzajúci z rôznych prostredí. Autorka analyzuje, komentuje, uplatňuje svoje skúsenosti z lekárskej a súdnej praxe a z psychoterapie. Ide vždy o "príbeh lásky a násilia", kde sa opakuje odpúšťanie, odchody a opätovné spolužitie, samota, psychická deštrukcia... Dotyčné ženy súhlasili s odhalením utrpenia, ktorým prešli, aby ďalšie ženy mohli podobnému osudu uniknúť. A to je tiež jedným z cieľov knihy, teda pomôcť tým, ktoré podliehajú násiliu vo vzťahu, aby našli odvahu a vyhľadali pomoc. Kniha je určená predovšetkým ženám ohrozeným násilím v partnerskom vzťahu, sociálnym pracovníkom, terapeutom, mediátorom, právnikom a sudcom. Liliane Daligand, psychiatrička, profesorka súdneho lekárstva, pôsobí ako súdna znalkyňa a pracuje v asociáciách poskytujúcich ochranu a ubytovanie ženám, ktoré boli podriadené násiliu, a ich deťom.

Pri zadávaní objednávky do poznámky zadajte kód FIALOVE15 pre uplatnenie zľavy 15% z Vášho nákupu.  

Ako sa ľudia hrajú

Myslíme si, že nadväzujeme vzťahy s ľuďmi - no v skutočnosti len hráme hry. Hrám sa oddávame stále - či už sexuálnym, manželským, mocenským so šéfmi alebo súťaživým s priateľmi. Doktor Berne prechádza od porovnávania pozícií v spoločnosti pri zábave "Kokteil" (ja poznám lepší spôsob) cez smrteľne nebezpečné hádky párov pri hrách "Keby nebolo teba" a "Hurhaj" až po "Hru s pančuchou" a "Pobite sa", v ktorých sa zas nájdu všetci, čo radi flirtujú, a odhaľuje tak tajné triky a podvedomé manévre, ktoré ovládajú svet našich intímnych vzťahov. Keď kniha Ako sa ľudia hrajú po prvý raz vyšla, vyvolala doslova explóziu. Teraz je známa po celom svete ako najoriginálnejšia a najvýznamnejšia kniha z oblasti populárnej psychológie našich čias. Aj po toľkých rokoch si zachovala vplyv a stále nám dokáže otvárať oči. Pred štyridsiatimi rokmi kniha "Ako sa ľudia hrajú" zrevolucionizovala naše chápanie toho, čo sa v skutočnosti odohráva pri najzákladnejších spoločenských interakciách. Po viac ako piatich miliónoch predaných výtlačkov je klasika doktora Erica Berna rovnako udivujúca - a odhaľujúca - ako v deň, keď prvý raz uzrela svetlo sveta. Toto výročné vydanie obsahuje nový úvod od doktora Jamesa R. Allena, prezidenta Medzinárodnej asociácie transakčnej analýzy, ako aj geniálnu recenziu Kurta Vonneguta v časopise Life z roku 1965


Umění milovat

Láska vo všetkých svojich formách predstavuje základ tvorivej sily, aktívnu starostlivosť o život, zodpovednosť za život a úctu k životu. Praktický zážitok lásky má podobu čisto osobného zážitku, ktorý môže pociťovať iba každý sám a zo svojho vnútra. Hlavnou podmienkou na dosiahnutie tohto citu je prekonanie vlastného narcisizmu a následné získanie schopnosti osvojiť si objektívny obraz: vidieť ľudí i veci také, akí skutočne sú. Umenie milovať závisí od schopnosti rásť, vyvinúť tvorivú orientáciu voči svetu i voči sebe. Vnútorný proces však vyžaduje radikálnu spoločenskú zmenu, ktorá umožní splynutie milujúcej povahy človeka s jeho spoločenskou existenciou. Erich Fromm (1900-1980) bol pôvodom nemecký sociálny psychológ, sociológ, humanistický filozof a demokratický socialista, spojený s tzv. frankfurtskou školou a s kultúrnou psychoanalýzou. Medzi jeho najznámejšie knihy patrí Strach zo slobody (Portál, 2014), Umenie milovať, Anatómia ľudskej deštruktivity a Mať, alebo byť.

Pri zadávaní objednávky do poznámky zadajte kód FIALOVE15 pre uplatnenie zľavy 15% z Vášho nákupu.


Citové pouto

Spoznajte svoj typ citového puta a nájdite trvalú lásku. Dnes už vieme, že túžba byť pripútaný k partnerovi je prirodzená ľudská potreba, ktorú máme zakódovanú v génoch. Teória attachmentu podložená viac ako dvoma desaťročiami výskumu odhaľuje vplyv citového puta vytvoreného v ranom detstve na naše partnerské vzťahy v dospelosti. V tejto knihe nájdete praktický návod (a test) ako rozpoznať vlastný typ citového puta aj vzorce attachmentového správania u svojho partnera. Dozviete sa, ako sa vyhnúť úzkostlivo-vyhýbavej pasci, prečo ľudia s istým citovým putom môžu byť dobrým partnerom pre každého a ako využiť efektívnu komunikáciu vo vzťahu. Skrze porozumenie teórii attachmentu si môžete nájsť - a udržať - hlboko uspokojujúci partnerský vzťah, namiesto aby ste ponechali jeden z najdôležitejších aspektov svojho života náhode.


Možnosti  diagnostiky vzťahovej väzby

Napriek tomu, že existuje veľa prác našich aj zahraničných autorov o vzťahovej väzbe, doteraz u nás pretrváva absencia samostatného textu, ktorý by sa venoval diagnostike vzťahovej väzby. Nedostatok ucelenej odbornej literatúry k tejto téme viedol autorku k napísaniu publikácie Možnosti diagnostiky vzťahovej väzby u detí, adolescentov a dospelých. Jej cieľom bolo sústrediť čo najviac rozptýlených poznatkov o diagnostike vzťahovej väzby a poskytnúť o nej ucelenejší obraz. Prajeme si, aby táto publikácia prispela svojim dielom ku skvalitneniu práce s problémami v oblasti vzťahovej väzby. 


Moje túžby, tvoje túžby

Každý z nás má emocionálne potreby a túžby. Manželstvo funguje dobre len vtedy, keď si manželia uvedomujú potreby svojho partnera, a naučia sa ich napĺňať.

Dr. Harley identifikoval desať najdôležitejších potrieb mužov a žien:
* náklonnosť,
* rozhovor,
* čestnosť a otvorenosť,
* finančné zabezpečenie,
* oddanosť rodine,
* sexuálne uspokojenie,
* spoločnosť vo voľnom čase,
* atraktívnosť,
* domáce zázemie,
* obdiv
a vysvetľuje, ako tieto potreby naplniť. Rozdielnosť priorít v hodnotení týchto emocionálnych potrieb je dôvodom, prečo je pre mužov a ženy také ťažké navzájom sa do seba vcítiť.
Ak ktorákoľvek z piatich základných emocionálnych potrieb partnera nie je uspokojená, stáva sa zraniteľným a náchylnejším podľahnúť pokušeniu mimomanželského milostného pomeru. 


Obklopený idiotmi

Nie každý, komu nerozumiete, je nevyhnutne idiot. Prelomová metóda vám pomôže konečne porozumieť svojmu šéfovi, kolegom či životnému partnerovi, ba dokonca vlastným deťom. Máte pocit, že všade stretávate samých idiotov? Vytáčajú vás ľudia a máte pocit, že ich reakciám a správaniu vôbec nerozumiete? Prečo je komunikácia s určitými ľuďmi bezproblémová a iní sú ako chmuľovia?

Škandinávsky bestseller, z ktorého sa po celom svete predalo už milión kópií, vysvetľuje štyri základné typy ľudského správania, ktoré definujú spôsob komunikácie a vnímania ľudí okolo nás. Červení sú dominantní a panovační. Žltí sú sociálnejší a majú v sebe viac optimizmu. Zelení sú zasa uvoľnení a kamarátski. No a modrí oplývajú analytickým myslením a presnosťou. Autor Thomas Erikson vám naozaj vtipným spôsobom vysvetlí, ako komunikovať s každým z nich.
Okrem toho sa veľa dozviete sami o sebe, z nadhľadu spoznáte svoje silné aj slabé stránky. Táto prelomová metóda navždy zmení váš pohľad na ľudí, ako aj váš spôsob komunikácie so šéfom, s kolegom či s manželom a deťmi. Ak teda chcete pochopiť medziľudské vzťahy a komunikáciu, neváhajte a pustite sa do čítania.


Moudrost vlků

Miluj svoju rodinu, staraj sa o ňu, nikdy sa nevzdávaj a nikdy sa neprestávaj hrať - to sú zásady vlkov. Vlci sa empaticky starajú o starých a zranených príslušníkov svorky, láskyplne vychovávajú svojich potomkov a majú schopnosť pri hre na všetko zabudnúť. Premýšľajú, snívajú, spriadajú plány, inteligentne spolu komunikujú - a sú nám podobnejšie ako akákoľvek iná živá bytosť. Elli H. Radingerová, najrešpektovanejšia nemecká odborníčka na život vlkov, rozpráva napínavé príbehy, ktoré dokazujú vlčí zmysel pre hodnoty, ako sú zmysel pre rodinu, dôveru, trpezlivosť, pozornosť, spracovanie neúspechov alebo smrti. Autorka nám predstavuje zásadné a mnohokrát doposiaľ neznáme poznatky o živote vlkov a ukazuje: vlci by boli lepšími ľuďmi, než sme my...


Jak pŕežít nevěru a zůstat spolu

Stačí jedna SMS, a nevera vyjde najavo. Po jej odhalení dochádza v manželskom alebo partnerskom vzťahu k zraneniam a nastáva "emocionálne cunami". Otras prežíva zradený partner aj ten, kto sa nevery dopustil. V okamihu sa partnerský pár ocitne na rázcestí a je postavený pred množstvom otázok: Čo sa v našom vzťahu stalo, že sme dospeli až sem? Čo urobíme? Zostaneme spolu? Rozídeme sa? Ako sa pochopiť? Ako sa zachová jeden a ako druhý? Nájde ten oklamaný znova dôveru? Bude ju chcieť a vedieť získať? Je možné odpustiť? Je možné zostať spolu? Za predpokladu, že to tak obaja partneri chcú, je možné stratenú dôveru opäť získať a nerozísť sa. Obnovenie vzťahu však vyžaduje obojstranné veľké úsilie a hlavne čas. Autor neobviňuje, nemoralizuje, ale pomáha pochopiť a analyzovať situáciu jedného aj druhého aj to, prečo pár dospel až do tejto situácie. Dáva podnety na premýšľanie a na posúdenie, za akých podmienok by bolo možné, alebo kedy naopak nie je možné, aby každý "rekonštruoval" sám seba a došlo k obnoveniu vzťahu. Dr. Christophe Fauré je francúzsky psychiater, psychoterapeut, špecialista na partnerskú problematiku a rezilienciu v náročných a nepriaznivých životných situáciách. Je autorom mnohých úspešných radcovských titulov s touto tematikou, zaoberá sa poradenskou činnosťou, organizuje prednášky a semináre vo Francúzsku aj v ďalších krajinách, vystupuje v médiách. 

Pri zadávaní objednávky do poznámky zadajte kód FIALOVE15 pre uplatnenie zľavy 15% z Vášho nákupu.